Big
Wgłębienie w okładce umożliwiające jej zgięcie. Szerokość bigu standardowo wynosi 8 mm. Czasami stosowane są węższe o szerokości 4 mm. Szerokie bigi umożliwiają łatwiejsze złamanie okładki - segregator ładnie się zamyka - okładki nie odstają od dokumentów. Okładki segregatora biguje się tradycyjnie podwójnie. W przypadku teczek i segregatorów z grzbietem półokrągłym stosuje się 5 - 7 bigów.
Dociskacz
Przyrząd służący do dociskania kartek znajdujących się w zamku segregatora. W segregatorach dźwigniowych stosuje się szerokie dociskacze metalowe z przyciskiem zwalniającym. Do ringów wkłada się dociskacze druciane lub też dociskacze plastikowe.
Etykieta samoprzylepna
Wykonana jest na papierze samoprzylepnym. Firmowe etykiety oferujemy w tonacji biało-czerwonej. Istnieje możliwość naklejenia na segregatory etykiet z logiem zamawiającego. Standardowe wymiary to 150*48 mm oraz 150*30 mm.
Etykieta wymienna
Etykieta wymienna wykonana jest na kartonie. Służy do umieszczania w specjalnym okienku zgrzanym lub przyklejonym do grzbietu okładki segregatora.
Format horyzontalny
Segregator do którego można wpinać kartki wzdłuż. Np. A-4 horyzontalny ma wysokość 23 cm i długość skrzydła okładki około 35 cm.
Szerokość grzbietu
Szerokość grzbietu stanowi konsekwencję zastosowanego zamka, natomiast ta wynika z ilości materiałów, które ma pomieścić segregator. Więcej informacji na ten temat zawartych jest w rozdziale pt. "Rodzaj zamknięcia". W tym miejscu wyjaśniona zostanie kwestia pomiaru szerokości grzbietu.
Trzy sposoby wyznaczania szerokości grzbietu:
1. Całkowita szerokość segregatora (Sp) - ile miejsca na półce zajmuje segregator.
2. Szerokość wyznaczona przez bigi (Sb) - od bigu do bigu po zewnętrznej stronie.
3. Szerokość projektowa (Sg) - opisująca ile miejsca na np. logo ma na grzbiecie projektant.
Sp > Sb > Sg
Kalandrowanie
Proces polegający na nadawaniu okładce określonej faktury - wyciskanie regularnego wzoru. Może to być efekt płótna, skórki pomarańczy, skóry. W naszym przypadku tłoczymy wzór gęstej siateczki.
Kieszonka na etykietę
Przeźroczysta koszulka z tworzywa sztucznego zgrzewana lub klejona na grzbiecie segregatora. Służy do umieszczania etykiet wymiennych opisujących zawartość segregatora.
Mechanizm ringowy
Zamknięcie stosowane głównie w segregatorach reklamowych oraz segregatorach biurowych o grzbiecie do 5 cm.
Mechanizm dźwigniowy
Najbardziej rozpowszechnione zamknięcie stosowane w segregatorach biurowych. Najbardziej popularne wymiary to: 72 i 50 mm.
Laminowanie
Proces uszlachetniania papieru poprzez nałożenie przeźroczystej folii błyszczącej lub matowej. Istnieją dwie metody laminowania: na zimno i na gorąco. Do dalszej obróbki introligatorskiej lepsze efekty daje metoda "na gorąco". Należy jednak pamietać, żę po pofoliowaniu arkusz papieru nie może się zwijać.
Dodatkowy efekt zdobniczy uzyskuje się przez tzw. lakierowanie punktowe okleiny zalaminowanej folią matową.
Oczko brzegowe
Montowane jest na grzbiecie segregatora i ułatwia jego wyciągnięcie z półki.
Oczko Rado
Zwane też zamknięciem bocznym. Owalne, metalowe kształtki montowane do pierwszej strony okładki. Dzięki nim istnieje możliwość zamknięcia segregatora - wierzchołek dźwigni przechodzi przez otwór i zahacza o metalowe występy - dzięki czemu segregator obciążony dokumentami stoi prosto na półce.
Częstym błędem jest montowanie oczek w ten sposób, że po zamknięciu okładki segregator jest skręcony, lub poprzez zastosowanie zbyt szerokiego grzbietu w stosunku do użytej dźwigni - okładka nie zamyka się na oczkach.
Okleina zewnętrzna
Materiał, którym oprawia się zewnętrzną część okładki. Posiadają różne kolory i różne rodzaje powierzchni - gładkie lub tłoczone w rozmaite wzory.
Segregatory produkujemy w trzech zasadniczych typach oklein:
1. Okleiny na bazie papieru zadrukowanego metodą offsetową i następnie laminowanego folią błyszczącą lub matową. Segregatory "Kolor" i segregatory reklamowe.
2. Okleiny PCV z wyściółką papierową. Segregatory biurowe z zgrzewanymi kieszonkami i segregatory reklamowe z nadrukiem wykonanym metodą sitodruku.
3. Okleiny papierowe - papier barwiony w masie, specjalnie wzmacniany - segregatory marmurkowe.
Okładka
Zasadnicza część segregatora decydująca o jego walorach technicznych i estetycznych. Wyróżniamy okładki w oprawie introligatorskiej oraz okładki nieoprawiane: z tektury litej, klejonej lub z tworzyw sztucznych.
Okucia
Popularna nazwa wszelkich metalowych części segregatorów; oczka brzegowe, oczka rado, szyny, zamknięcia ringowe i dźwigniowe.
Opakowanie zbiorcze
Nasze produkty pakujemy w opakowania zbiorcze dwojakiego rodzaju:
1. Folia termokurczliwa,
2. Kartony z tektury falistej.
Jako zasadę przyjęliśmy, że artykuły biurowe: segregatory dźwigniowe oraz pozostałe z tektury nieoklejanej a także inne towar takie jak: skoroszyty, teczki wiązane i z rzepem - pakujemy w folię termokurczliwą. Natomiast segregatory reklamowe i inne wyroby reklamowe pakujemy w kartony z tektury falistej.
Typowe pojemności:
Folia termokurczliwa:
- segregatory dźwigniowe - 5 szt./opak.
- segregatory ringowe do 4 cm szerokości - 10 szt./opak.
- skoroszyty i teczki wiązane - 50 szt./opak.
- teczki w oprawie twardej z rzepem i z gumką - 5 szt./opak.
Kartony z tektury falistej:
- segregatory ringowe 2,5 cm - 50 szt./karton
- segregatory ringowe 3 - 3,5 cm - 40 szt./karton
Zamki ringowe - okrągłe stosowane są tam gdzie istnieje konieczność częstego wertowania kartek lub też gdy zamek montuje się na grzbiecie.
Najmniejsza średnica zamka (G) to 13 mm - jest ona jednak małofunkcjonalna - lepiej jest zastosować zamek o średnicy 16 mm.
Zamki ringowe - typu "Q" montuje się stosunkowo rzadko. Najmniejsza średnica zamka (G) to 13 mm - jest ona jednak małofunkcjonalna - lepiej jest zastosować zamek o średnicy 16 mm. Zamki ringowe - typu "D" należą do najczęściej montowanych w segregatorach reklamowych. Prosta krawędź z jednej strony sprawia, że kartki układają się równo w segregatorze - półokrągła z tyłu umożliwia zaś płynne przewracanie stron.
Szyny wzmacniające
Metalowe okucia zakładane na dolne krawędzie okładki. Mają za zadanie wzmocnienie krawędzi segregatora i zabezpieczenie jej przed zbyt wczesnym zużyciem. Czasami błędnie się sądzi, że szyny mają za zadanie zwiększyć sztywność segregatora i zapobiec wyginaniu się okładki. Jeżeli okładka jest wadliwa, to szyna tylko w nieznaczny sposób moze ograniczyć wygięcie jej dolnej części. Wadą szyny jest to, że nawet najlepiej założona - niszczy podłoże mebli.
Wyklejka
Jest to materiał, którym okleja się wewnętrzną część okładki. W segregatorach biurowych przeważnie jest to papier kolorowy lub biały. Czasami używa się papieru laminowanego, lub materiału takiego samego jak w przypadku okleiny.
W segregatorach reklamowych wykorzystuje się biały papier laminowany folią błyszczącą lub matową albo papier zadrukowany - również laminowany.